70. výročie SNP a Deň Ústavy SR

Oslavy 70. výročia SNP a Dňa ústavy SR v Solčanoch

Dňa 28. augusta 2014, v predvečer 70. výročia SNP a Dňa ústavy SR  (1. september) sa v obci Solčany konalo kultúrno-spoločenské podujatie z príležitosti výročia SNP ako aj štátneho sviatku – Dňa ústavy SR, ako i z príležitosti ukončenia školských prázdnin.

Už od 17.00 hodiny  v športovom areáli boli pre deti pripravené detské atrakcie  - detský kolotoč a dva nafukovacie hrady ako aj novovybudované detské ihrisko.

O 18.45 hod v sprievode dychovej hudby Sližár, speváckych skupín Lidovec a Lišňanka a občanov obce Solčany sa pohol slávnostný sprievod ku Pomníku padlých hrdinov pri kostole. Po zahratí a zaspievaní slovenskej hymny sa prítomným prihovoril starosta obce Solčany Ing. Juraj Soboňa, ktorý vo svojom príhovore vyzdvihol podiel a význam SNP na novodobej histórii Európy. Následne po príhovore členovia Hasičského zboru v Solčanoch položili v mene všetkých občanov obce Solčany veniec k Pomníku padlých hrdinov a tým vzdali úctu a vďaku všetkým účastníkom a padlým hrdinom. Na záver zaznela hymnická pieseň : Hej Slováci a starosta poďakoval všetkým prítomným  za účasť na pietnom akte.

Následne sa sprievod presunul do športového areálu, kde o 19.30 hod.  sa uskutočnilo zapálenie vatry z príležitosti SNP a Dňa ústavy SR. Slávnostné príhovory a samotné zapálenie uskutočnili starosta obce a poslanec NR SR PaedDr. Pavol Goga. K príjemnému posedeniu a kvalitnému gulášu v športovom areáli hrala do neskorých nočných hodín hudobná skupina Disk.

Samotného kultúrno-spoločenského podujatia sa zúčastnilo vyše 700 občanov,  čo svedčí o záujme ako aj význame usporadúvať a pripomínať si výročia,  tak významné pre samostatnú Slovenskú republiku.