85 výročie založenia futbalu

Oslavy 85. výročia založenia futbalu v obci Solčany

V sobotu 20. júna 2015 sa v obci Solčany konali oslavy 85. výročia založenia futbalu v obci Solčany. Tieto oslavy boli sprevádzané bohatým športovo-kultúrno-spoločenským programom.

Od roku 1930 sa traduje história založenia tejto najobľúbenejšej a najmasovejšej športovej hry, futbalu,  v našej obci. Prvé počiatky boli v Košiari, neskôr futbalisti hrávali na Močiari a od roku 1969 už sa hrávalo na novom štadióne za budovou základnej školy. Pri sledovaní  histórie  a vývoja futbalu v Solčanoch dochádzalo k prirodzeným pádom a vzostupom futbalu v obci. Zo spomienok nebohého p. Antona Klačanského, veľkého nadšenca futbalu, ktorý sa zaslúžil o založenie futbalového klubu, prvé priateľské stretnutie v roku 1930 bolo medzi domácimi futbalistami a jedenástkou pekárov z Topoľčian a Sližári vyhrali  2 : 1, hralo sa pod Stráňami.

Prvým predsedom nadšencov futbalu sa stal Jozef Báliš. Najväčším úspechom v histórii solčianskeho futbalu sa datuje víťazstvo v I.A triede v sezóne 1968-1969, bola to tzv. Sedláková generácia, ktorí zvíťazili v krajskej súťaži a postúpili a za sebou nechali Šurany, Levice, Komárno a Tlmače. V ročníku 1969-70 hrali krajskú súťaž s mestami ako Zlaté Moravce Piešťany, Senica, Hlohovec, Myjava, Levice, Sereď, Šaľa, Nové Mesto nad Váhom a skončili na peknom 10. mieste. Boli to títo statoční solčianski junáci : František Sokolovský, Ján Ondruška, Jozef Nikodém, Tibor Horn, Jaroslav Klačanský, Filip Hain, Ján Košela, Július Šnajder, Rudolf Tureček, Oliver Tarina, Ján Mišuta, Jaroslav Kováč, Ivan Horn, Milan Mišuta, František Košela, Jozef Belica a Michal Belica.

Spomienka na 85. výročie osláv začala už od 13.00 hodine svätou omšou v kostole v Solčanoch a po sv. omši sa odobral sprievod na miestny cintorín, kde bývalí futbalisti Miloš Urda a Peter Šimko v mene všetkých občanov obce Solčany položili veniec vo farbách klubu, futbalovej lopty pri hlavnom kríži.  V príhovore starosta obce Juraj Soboňa vyzval všetkých prítomných, aby si uctili pamiatku a spomienku na všetkých futbalistov a športovcov, ktorí odpočívajú na cintoríne.

V popoludňajších hodinách sa na miestnom futbalovom štadióne  začal priateľský  futbalový zápas medzi Starými pánmi OFK Solčany a futbalovými osobnosťami reprezentantami ( Ivan Ondruška, Ľubomír Moravčík, Jozef Ščibrányi ) a Fan klubom slovenskej reprezentácie. Slávnostný výkop uskutočnil Anton Švajlen, náš rodák a vynikajúci brankár.

Následne v dome kultúry prebiehalo slávnostné posedenie a odovzdávanie cien a diplomov bývalým a súčasným  funkcionárom, futbalistom ako i hosťom. Po slávnostnom príhovore starostu obce a predsedu OFK Solčany Juraja Soboňu sa ujal slova v súčasnosti najlepší moderátor športových prenosov,  hosť  Marcel Merčiak.  V dome kultúry funkcionári OFK Solčany pripravili výstavu a galériu takmer z 300 fotografií z histórie i súčasnosti futbalu v Solčanoch.

V podvečerných hodinách pokračoval pred obecným úradom kultúrno-folklórny večer Lidovec a hostia. Na tomto podujatí vystúpili ženská spevácka skupina Lišňanka zo Solčian , dychová hudba Nedanovčianka, folklórna skupina Kamenec z Machuliniec, skupina Krásavci z Českej republiky, 9  - ročný heligonkár Matúš Hodás z Kysuckého Lieskovca a domáca mužská spevácka skupina Lidovec. Tieto športovo-kultúrne podujatia boli podporené aj Nitrianskym samosprávnym krajom. Kultúrno-spoločenské posedenie trvalo do neskorých večerných hodín.