Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Solčany, okres Topoľčany, kraj NitrianskyHľadať
 
 

Jednota dôchodcov Slovenska

  

VIDIEK.jpg

 

 

 

 

 

 

 

V roku 2005 oslávila organizácia JDS v Solčanoch 8. výročie od svojho založenia. V súčasnosti majú 130 členov. Výbor pracuje v 7-člennom zložení. Druhé volebné obdobie pracuje ako predsedníčka p. Albínka Adamcová.

   Vďaka aktivite členiek výboru usporadúvajú rôzne podujatia, ako napr. fašiangové posedenie, stretnutie jubilantov, či výstavu ovocia a zeleniny. Dobrá spolupráca funguje aj s Obecným úradom v Solčanoch, ktorý dal členom  JD do užívania zariadenú miestnosť pre Klub dôchodcov. Klub je dostupný všetkým členom ZO. OcÚ prideľuje dôchodcom každý rok finančný príspevok zo svojho rozpočtu na činnosť.  


 

Spevácka skupina Lišňanka


   V organizácii pracuje od jej založenia aj krojovaná spevácka skupina Lišňanka. Prvými členkami skupiny boli : ako vedúca skupiny p. Mária Babčanová a zakladajúce členky: Streďanská Marta, Gábrišová Mária, Španková Antónia, Švajlenová Anna, Valaská Rozália, Števanková Mária, Mojžišíková Helena, Adamcová Albína, Kováčová Marta, Kováčová Emília, Paliculinová Otília, Babčanová Emília, Klačanská Irena, Hulová Božena, Čakajdová Anna, Tarinová Melánia, Šnajderová Anna.

Bohužial už mnohé zakladajúce členky skupiny už nie sú medzi nami.

                                       penzistky.JPG  

Súčasné členky speváckej skupiny : 

Streďanská Marta, Gábrišová Mária, Šnajderová Anna, Belicová Mária, Mišutová Marta, Šimková Oľga, Benzová Helena, Mojžišíková Helena, Švajlenová Anna, Klačanská Irena, Ondrušová Anna, Klačanská Božena, Kováčová Marta, Ondrušová Marta. 

nová lišnanka.JPG

nová lišnanka 2.jpg

 

 

   Svojim programom sa zúčastňujú na podujatiach, ktoré organizuje obec, ale aj mimo obce. Zvlášť obľúbené bývajú vystúpenia pri sadení mája. Spievajú ľudové a zľudovené piesne zo svojho regiónu, ale aj piesne zo svojej dediny. Veľmi dojemné bývajú vianočné stretnutia, ktoré organizuje OcÚ. Lišňanka sa pravidelne zúčastňuje prehliadky speváckych skupín, ktoré poriada obec Nitrianska Streda spolu s Tríbečským osvetovým strediskom v Topoľčanoch. Svojim programom vedia vždy milo prekvapiť. Spevácka skupina získala už viacero vyznamenaní a Ďakovných listov. 

   Nezabudnuteľné bolom účinkovanie, keď Lišňanka reprezentovala okres Topoľčany na Festivale seniorských speváckych súborov v Obyciach okres Zlaté Moravce.

   Lišňanky si obliekajú krásny originálny kroj, na ktorom dominuje starodávna solčianska výšivka. Je to dedičstvo otcov a materí, ktoré chcú zachovať aj naďalej, o čo by sa mala pričiniť mladšia generácia, v čo veríme a dúfame.  


                                          


 

 V sobotu 24.augusta 2019 v Dome kultúry v Solčanoch sa uskutočnila Krajská prehliadka speváckych súborov Jednoty dôchodcov Slovenska "SPEVY DOMOVA 2019".
Toto folklórne podujatie sa konalo pod záštitou predsedu NSK Milana Belicu a starostu obce Solčany Juraja Soboňu.

Podujatia sa zúčastnilo 8 speváckych súborov z Nitrianskeho kraja: Lišňanka zo Solčan, Nádej z Topoľčan, Konvalinka zo Svätého Petra, Hron z Hronskych Kľačan, Novozámockí seniori, Sľažianka zo Sľažan, Zúgovanka z Močenku, Ivančanka z Ivanky pri Nitre.
Všetci zúčastnení dostali ocenenia a uznania. Postupujúcemu súboru na Celoslovenskú prehliadku speváckych súborov na rok 2020 Sľažianke, som odovzdal cenu starostu obce Solčany.
Podujatia sa zúčastnil podpredseda NSK Igor Éder, predseda JDS Ján Lipianský, Krajská predsedníčka JDS Anna Oťapková, prednostka OÚ v Zlatých Moravciach Zitka Koprdová, poslanec NSK Karol Gerhát, primátorka Topoľčan Alexandra Géciova a ďaľší hostia. Podujatie moderoval Pavol Bujna.

spevy 12.jpg

spevy 13.jpg

spevy 14.jpg

spevy 15.jpg

spev 10.jpg

spev 12.jpg

spev 13.jpg

spev 3.jpg

 

spev 2.jpg

spev1.jpg

 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka