Mesiac úcty k starším 2014

Úcta k starším v Solčanoch

Sviatok seniorov Mesiac úcty k starším si pripomíname na celom Slovensku. Bolo tomu tak aj v Solčanoch v okrese Topoľčany.

Členky výboru tejto 200 člennej organizácie JD v   spolupráci s obcou Solčany  pripravili stretnutie na sobotu 18.10.2014. Toto seniorské stretnutie bolo finančne podporené Nitrianskym samosprávnym krajom. Všetkých zúčastnených seniorov a hostí pozdravila a privítala p. Anna Ondrušová. Osobitne privítala pozvaných hostí : starostu obce Ing. Juraja Soboňu, predsedníčku OO JDS v Topoľčanoch p. Alžbetu Fabriciovú, predsedníčku Mikroregiónu Svornosť p. Darinu Gerhátovú a miestneho p. farára Jána Dorotčina.

Smútočnú spomienku venovali zosnulej predsedníčke OO JDS v Topoľčanoch pani Emílii Šatkovej, ktorá zomrela v apríli, ale aj ďalším našim zosnulým členom.  Slova sa ujala členka výboru p. Emília Kováčová, ktorá podotkla, že my seniori po prežitých rokoch ponúkame skúsenosti a myslím, že aj múdrosť, ktorú sme rokmi nadobudli. Chceme sa aj v starobe cítiť potrební, chceme sa stretávať a nechceme nechať priestor chorobám. Želáme si predovšetkým zdravie a dôstojný život. K týmto želaniam potrebujeme podporu okolia, ale aj k podpore zdravia najmä duševného a zdravia mysle, sa musíme pričiniť sami. Zo skúsenosti vieme, pokračovala p. Kováčová, že pocit šťastia máme vtedy, keď naše konanie prináša  osoh ostatným. Vtedy si uvedomíme, že ľudia si nás vážia, vyžaruje z nás dôstojnosť a zdravý životný štýl. Všetkým seniorom zaželala veľa dobrého zdravia, spokojnosti, aby boli obklopení svojimi najbližšími a dobrými priateľmi. Na záver svojho príhovoru p. Kováčová podotkla, že všetci si želáme , aby spoločnosť venovala pozornosť seniorom počas celého roka a nielen v mesiaci októbri.

Členka výboru p. Mojžišíková  dala do pozornosti zúčastneným  seniorom aktuálne informácie z časopisu Tretí vek.  Uviedla, aké opatrenia sa podarili JD na Slovensku spolu s vládou SR a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.

Za časopis Tretí vek sme veľmi vďační. Z neho sa dozvedáme o práci seniorov na celom Slovensku. Jeho tvorcom patrí úprimné poďakovanie – ukončila p. Mojžišíková.

Stretnutie pokračovalo príhovorom hostí. Starosta obce všetkých seniorov pozdravil a zaželal im veľa dobrého zdravia. Oboznámil ich o dianí v obci, a vyjadril sa, že sa veľmi rád  zúčastňuje stretnutí so seniormi. Poznamenal, že keď sa  zamýšľa nad životom ľudí v seniorskom veku, že oni tvorili život a hodnoty v našej obci, tak nemožno na nich zabudnúť. Desiatim  členom, ktorí sa zúčastnili okresných športových hier seniorov v obci Bojná odovzdal starosta obce spolu s predsedníčkou OO JDS Ďakovné listy.   Zúčastneným sa prihovorila aj predsedníčka OO JDS v Topoľčanoch p. Alžbeta Fabriciová. Popriala im pevné zdravie a poďakovala ZO JDS za spoluprácu.

Seniorom sa prihovoril aj miestny p. farár Ján Dorotčin. Toto stretnutie spríjemnil svojim programom nevidiaci  spevák Maroš Bango s manželkou.

Stretnutie sa ukončilo občerstvením a voľnou rozpravou. Všetci seniori v Solčanoch sa už tešia na vianočné stretnutie, na ktoré ich každý rok pozýva starosta obce. Tento rok to už bude po 16. krát.