Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Solčany, okres Topoľčany, kraj NitrianskyHľadať
 
 

Mužský Solčánsky kroj

Predstavenie Solčanskeho mužského kroja

 

     V nedeľu 6. októbra 2013 sa v slávnostne vyzdobenom dome kultúry konala veľmi vydarená folklórna udalosť – predstavenie solčanskeho mužského kroja.
     Na tomto podujatí sa zúčastnili významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života Pavol Goga, poslanec NR SR, Andrej Danko, predseda SNS, poslanci NSK Peter Baláž, Karol Gerhát, zástupca Matice Slovenskej František Ďurina, riaditeľ KOS Július Krajčík a ďalší.
Po úvodnom slove starostu obce kultúrne podujatie pokračovalo bohatým folklórnym, hudobným programom a samotným predstavením kroja. Originál, podľa ktorého sa dala vyrobiť kópia pochádza z druhej polovice 19. storočia. Na jeho znovuzrodení sa podieľalo Občianske združenie Lidovec, Miestny odbor Matice Slovenskej Solčany, Obec Solčany, Tríbečské osvetové stredisko Topoľčany a Nitriansky samosprávny kraj.
Týmto podujatím naša obec sa zviditeľnila a prispela mužským krojom do klenotnice nádherných folklórnych krojov regiónu a Slovenska.
Na záver starosta obce Ing. Juraj Soboňa ocenil všetkých organizátorov a hostí pamätnými listami, ktoré im budú pripomínať nielen mužský solčanský kroj,  ale i solčanský folklór.  
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o prezentáciu tohto skvostu. Popri krásnom  ručne vyšívanom ženskom kroji  sa do pozornosti týmto dostáva aj mužský solčanský kroj.  

                                                                                                 


 

Solčansky mužský kroj

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka