Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Solčany, okres Topoľčany, kraj NitrianskyHľadať
 
 

Náš región

Obec Solčany vrámci čerpania finančných prostriedkov z EÚ, z programu Leader je súčasťou Mikroregión Svornosť

5. 5. 2011

V dňoch 5. – 7. mája 2011 sa v našom mikroregióne v rámci partnerskej spolupráce uskutočnila návšteva zahraničnej delegácie z MAS ŠLUKNOVSKO.
Počas návštevy bola delegácia prijatá súkromnými podnikateľmi a starostami obcí Ludanice, Dvorany nad Nitrou, Krnča, Práznovce, Nitrianska Streda, Preseľany, Oponice, Súlovce a Solčany. Súčasťou programu bolo zoznámiť sa s kultúrnym a prírodným dedičstvom obcí, ich históriou, súčasnosťou, plánmi do budúcnosti, ale hlavne realizovanými projektami z programu rozvoja vidieka.
Dňa 7. mája 2011 prišla MAS zo Šluknovska do obce Solčany, kde ich v sobášnej sieni prijal starosta obce Ing. Juraj Soboňa. Informoval prítomných o histórii obce a o súčasných rekonštrukciách a plánoch. Potom sa delegácia vydala na prehliadku obce. Ako prvý navštívili rím.kat. kostol Všetkých Svätých. Po ňom nasledovala prehliadka budúceho Domova dôchodcov a denného stacionára, ktorý je momentálne v štádiu dokončovacích prác. Ďalej nasledovala prehliadka miestneho parku pri kaštieli. Záverom návštevy nasledovala prezentácia výrobkov miestneho podnikateľa Vladimíra Švajlena, ktorý vyrába ochutenú soľ „Solčanka“. Každý z prítomných dostal vzorky výrobku.

 

 

7. 4. 2011

 

Poliakov zaujímala téma ochrana kultúrneho dedičstva a obnova vidieka

Dňa 7. apríla 2011 v poobedňajších hodinách navštívila územie Združenia mikroregiónu SVORNOSŤ a západného Tríbča delegácia 30-tich poľnohospodárskych poradcov z Centra poľnohospodárskych poradcov z Krakova, ktorú na Slovensku zorganizovala Národná sieť rozvoja vidieka SR. Ústrednou témou ich zahraničnej cesty bola téma realizácie prístupu Leader a projektov podporených z osi 3 Programu rozvoja vidieka Slovenskej republiky 2007 – 2013. Ich prvou zastávkou na našom území bola prehliadka projektu podporeného z Leadra - „Detské ihrisko - Preseľany“. Pán starosta Juraj Trsťan podrobne vysvetlil zámer projektu, jeho financovanie a samotnú implementáciu. Projekt bol podporený sumou 27 590,96 EUR.

Program pokračoval v Čeľadinciach, kde nasledovalo oficiálne privítanie predsedníčkou združenia p. Darinou Gerhátovou a ďalšími zástupcami združenia. Vedúci oddelenia Centra poľnohospodárskych poradcov v Krakove p. Klaudiusz Markiewski predstavil svoju skupinu a ich záujem o dané témy. Za prekladu p. Piotra Cebulskeho – predsedu Poľsko – slovenskej obchodnej a priemyselnej komory v Poľsku manažérka Ing. Barbora Gerhátová predstavila územie, kde sa nachádzajú, hlavné priority rozvoja, ktoré chce mikroregión riešiť cez prístup Leader, podporené projekty v rámci vyhlásených výziev a v závere svojho vystúpenia priblížila tri projekty z územia podporené z osi 3 Programu rozvoja vidieka SR 2007 – 2013 – projekt rekonštrukcie miestnej komunikácie v Belinciach, komplexnej rekonštrukcie obecného objektu – bývalej málotriednej základnej školy v Práznovciach a projekt výstavby chodníkov a dažďovej kanalizácie v obci Dvorany nad Nitrou. Oficiálna časť programu bola ukončená v Čeľadniciach prehliadkou projektu po názvom „Rekonštrukcia a modernizácia kultúrneho domu a jeho okolia“ podporeného taktiež z Programu rozvoja vidieka SR 2007 – 2013 sumou 169 063,99 EUR.
V závere dňa  sa všetci streli na dobrej večeri v reštaurácii Slížar v Solčanoch, pričom dobrú náladu zabezpečili piesne a muzika speváckej skupiny Lišňanka, zo Solčian. Zaspievali niekoľko pekných pesničiek z nášho regiónu.

 

 

 

 

 


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka