Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Solčany, okres Topoľčany, kraj NitrianskyHľadať
 
 

Symboly obce

Heraldické symboly obce SOLČANY

 

ERB OBCE SOLČANY

Erb, pečať a vlajka tvoria trojicu základných symbolov obce.
Na tvorbu každého z nich sa vzťahujú osobitné heraldické zákonitosti, pravidlá a zvyklosti.
Historický symbol obce Solčany pochádza z r. 1666 a obsahuje motív Baránka Božieho s koruhvou na krížovej žrdi.
Vychádzajúc z historickej symboliky obce a pri zachovaní charakteristickej kompozície
má erb obce Solčany túto podobu :
... v modrom štíte po zelenej trávnatej pažiti kráčajúci Baránok so zlatým prstencovým nimbom a zlatými kopýtkami, držiaci zlatú krížovú žrď so striebornou zástavou s červeným heroldským krížom.
... vlajka obce pozostáva zo siedmich pozdĺžnych pruhov vo farbách žltej, modrej, bielej, červenej, bielej, zelenej a žltej. Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.


... pečať obce Solčany je okrúhla, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC SOLČANY. Pečať má priemer 35 mm, čo je v súlade s domácimi zvyklosťami a predpismi o používaní pečiatok s obecnými symbolmi.
V pečatnom poli solčianskej pečate stojí na pažiti Baránok Boží so svätožiarou, otočený heraldicky vľavo, s veľkou dvojcípovou vlajkou, korúhvou pripevnenou ku krížikom ukončenej žrdi. Vedľa zadných nôh na pažiti sú písmená alfa a omega. Baránok ako symbol veriacich, nevinnosti a čistoty boj najskôr obľúbeným obetným zvieraťom.
Baránok boží znamená víťazstvo Ježiša Krista nad smrťou jeho vzkriesením.
Veľkonočný baránok so svätožiarou je i atribútom sv. Jána Krstiteľa a súvisí s jeho výrokom označujúcim Ježiša Krista za Baránka božieho – snímajúceho hriechy sveta.
Baránok sa na rozdiel od barana zobrazuje bez rohov a v stoji, nikdy nie v skoku.
Pôvodne stojí za baránkom kríž, ktorý sa časom mení na znamenie kríža na víťaznej vlajke. Tento symbol sa často spája i s pôsobením rádu Johanitov. Rád sv. Jána Jeruzalemského sa pôvodne staral o pútnikov v Jeruzaleme. Na začiatku 12. storočia bol pretvorený na rytiersky rád. Predstavený rádu sídlili najskôr v Jeruzaleme a po jeho páde sa štvrtým sídlom stala Malta a od roku 1530 poznáme maltézsky rád a maltézskych rytierov.


Napriek tomu, že sú príslušníci rádu známi svojimi čiernymi plášťami ozdobenými bielym osemspicovým krížom, znamenie baránka s vlajkou pripomína ich prítomnosť. Grécke písmená alfa a omega v pečatnom poli solčianskej pečate poukazujú na večný život Božieho baránka.
Od spomenutých troch základných symbolov možno odvodiť ďalšie.
Zástava obce Solčany, vlajka, krátka zástava, koruhva – vlajka víťazstva, znaková zástava, kombinovaná, alebo tiež „veľká“ koruhva a napokon :
Štandarda starostu obce Solčanytá, má medzi ostatnými symbolmi obce osobitné postavenie. Je vlajkou starostu, jedným z odznakov jeho úradu. Podobá sa znakovej zástave, je však doplnená o lem vo farbách obce. Rozdiel je tiež v tom, že kým znaková zástava môže byť zhotovená v mnohých exemplároch, štandarda existuje spravidla len v jednom vyhotovení a býva tiež zhotovená luxusnejšou technikou.


 


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka