Úcta k starším október 2018

Október - mesiac úcty k starším

Mesiac úcty k starším v Solčanoch

„Úcta k starším je prvok, ktorý rozjasní aj vráskavú tvár starého unaveného človeka“.

Pod týmto mottom na pozvánke sa dňa 17.10.2018 uskutočnila v Dome kultúry v Solčanoch slávnostná akadémia pod záštitou starostu obce pri príležitosti mesiaca úcty k starším. V príjemnom prostredí sa zišlo takmer 200 seniorov a pozvaných vzácnych hostí, medzi ktorými bol podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja p. Igor Éder, podpredsedníčka Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov v Topoľčanoch p. Alžbeta Fabriciová, členka okresnej organizácie p. Anna Kondrlová a starosta obce Solčany p. Juraj Soboňa.

Členovia Základnej organizácie Jednoty dôchodcov v Solčanoch sa pri sviatku „Mesiaca úcty“ k starším stretli už po 20. krát. V príhovore sme spomenuli, aké dôležité je stretávať sa, pohovoriť si medzi sebou a zaspomínať si. Hovorí sa, že spomienky sú jediným rajom, z ktorého nás nemožno vyhnať. Aj keď už zabúdame, niektoré zo spomienok sa nám vracajú. Napríklad ako sme pásli husi, zbierali klásky na strniskách, či ako sme z babičkinho dvora s koláčom v ruke mávali lastovičkám na odchod do teplých krajín. To sú spomienky, ktoré na malú chvíľu dokážu zastaviť čas.

Významné medzníky v živote človeka nás upozorňujú, že čas nestojí. Neúprosne, ale spravodlivo nám prideľuje roky, Často sa zamýšľame, kedy nám vlastne tie roky ubehli. Staroba sa však dotkne každého. Aj keď sa jej bojíme, predsa sa oplatí dožiť sa jej.

Členstvo v Jednote dôchodcov nám ponúka rôzne aktivity, či už kultúrne alebo športové, ale najdôležitejšie sú stretnutia, aby človek nezostal sám. Za celoživotnú prácu si zasluhujeme úctu a pozornosť od ešte aktívnych ľudí. Veď cítime sa ešte užitoční a preto chceme aj dávať a nielen brať. Naši členovia bývajú účastníkmi aj rehabilitačno – liečebných pobytov, ktoré nám zabezpečuje Okresná organizácia Jednoty dôchodcov v Topoľčanoch, za čo sme im veľmi vďační.

Roky staroby sú ako lístie na strome. Majú svoju krásu, zmysel a ukazujú nám cestu v pred.

Aj napriek mnohým snahám vedy, pribúdajúci vek nemožno zastaviť. Aj keď starnutie je jediná istota, ktorá sa nás dotýka, človek môže byť aj v období jesene života aktívny.

Na záver chceme poďakovať nášmu stálemu podporovateľovi starostovi obce p. Jurajovi Soboňovi, ktorý nás už 20 rokov všestranne podporuje a nielen finančne. Za spoluprácu sme sa poďakovali aj všetkým pracovníkom obecného úradu a Nitrianskemu samosprávnemu kraju, ktorý nás nielen dnes ale aj celoročne finančne podporuje.

Slova sa neskôr ujal podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja p. Igor Éder a poďakoval sa za pozvanie a odovzdal pozdrav všetkým seniorom v Solčanoch aj od predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja p. Milana Belicu a zaželal všetkým hlavne zdravie a úspechov a spokojnosť vo svojich rodinách.

Potom na pódium pozval predsedníčku Základnej organizácie Jednoty dôchodcov v Solčanoch p. Albínu Adamcovú, ktorej odovzdal krásnu kyticu kvetov.

Pokračovalo sa kultúrnym programom v podaní východniarskej folkovo- folklórnej humoristickej skupiny Drišlak, ktorí svojim humorným programom pobavili všetkých prítomných a umocnili krásne prežité októbrové popoludnie.

drišlak 1.jpg

drišlak 2.jpg